Skip to main content

Z dumą informujemy, że uzyskaliśmy ze środków Gminy Bytom dofinansowanie na realizację Projektu NA ROWERZE PO NIEZNANYM BYTOMIU.

Ale od początku…..

Jazda na rowerze jako aktywność fizyczna na świeżym powietrzu cieszy się coraz większym powodzeniem. W dobie pandemii koronawirusa Sars-Cov2 taka aktywność fizyczna postrzegana jest jako aktywność obarczona małym ryzykiem zakażenia.

Wolontariusze Fundacji od wielu lat jeżdżą na rowerach po Bytomiu. Opracowali amatorsko wiele tras po istniejących, wyłączonych z ruchu nasypach wąskotorówek i magistrali piaskowej. Wędrówki te pozwoliły im na dotarcie do wielu, prawie zapomnianych miejsc dziedzictwa przemysłowego miasta. Z tych wyjazdów zgromadzona została bogata biblioteka zapisów przebiegu możliwych tras rowerowych i wiedzę o zapomnianych, nieistniejących od lat zakładach przemysłowych Bytomia. Realizując niniejszy projekt, chcemy zaproponować mieszkańcom dwie trasy rowerowe prowadzące przez najciekawsze pozostałości z przemysłowej historii miasta, nie zapominając o odradzającej się przyrodzie.

Wypoczynek na rowerze wpisuje się w filozofię zdrowego i aktywnego trybu życia oraz w nurt turystyki zrównoważonej, w której działalność turystyczna jest zintegrowana z celami ochrony przyrody. Szacuje się, że ponad 70% Polaków jeździ już na rowerze. Według badań największe zainteresowanie turystyką rowerową jest wśród osób w wieku 30-35 lat.

Naszym zamiarem przy realizacji projektu jest propagowanie ruchu rowerowego w grupie starszej młodzieży oraz osób 40+.

Naszą ofertę kierujemy do dwóch grup:

  1. Młodzieży licealnej poprzez przesłanie opracowanych tras rowerowych do bytomskich szkół oraz promocję przez portale społecznościowe.
  2. Osób aktywnych 40+, jeżdżących na rowerze poprzez udostępnienie na stronie roweronline.pl opisów tras oraz poprzez zorganizowanie przejazdów opisanymi trasami.