Skip to main content

Cycling for peace - Rowerem po pokój

Celem projektu jest zbiórka funduszy na doraźną pomoc dla uchodźców wojennych.

"Cycling for peace - Rowerem po pokój" to inicjatywa Piotra Burdy-wolontariusza Fundacji Alternata.

Od samego początku wojny w Ukrainie, Fundacja Alternata stara się aktywnie wspomagać osoby dotknięte konfliktem. Decyzja o przyjęciu pod nasz dach uchodźców wojennych zapadła szybko i spontanicznie, wraz z wolontariuszami oraz przyjaciółmi fundacji dokonaliśmy cudów. W ciągu trzech tygodni pomieszczenia biurowe zamieniły się w przytulne i bezpieczne mieszkania dla naszych przyjaciół.

Przygotowując mieszkania, wiedzieliśmy, że ten spontaniczny ogień pomocy, wszystkich ludzi o wielkich sercach, kiedyś się wypali, będzie coraz trudniej zarówno nam pomagającym, jak i uchodźcom.

Pomimo trudności idziemy wciąż do przodu, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym, a potrzeby są ogromne.  Od 20 marca Fundacja ma pod swoją opieką 14 uchodźczyń z dziećmi. Jedenaście osób mieszka w zaadaptowanym na pokoje mieszkalne biurze Fundacji w Bytomiu, kolejne trzy w wynajmowanym przez Fundację mieszkaniu w Chorzowie.

Fundacja doraźnie wspiera kilkadziesiąt osób, zaopatrując ich w art. spożywcze, art. chemiczne, odzież i niezbędne artykuły potrzebne do codziennego życia.

Pomysł projektu „Cykling for PEACE” narodził się w głowie jednego z naszych wolontariuszy. Piotr pragnie jednocześnie pomóc i zwrócić uwagę na to, co się dzieje tutaj w środku Europy, w XXI wieku, coś, co wydawało się niemożliwe, coś, co nigdy nie powinno się wydarzyć, a wydarzyło się i trwa.

Piotr przejedzie na rowerze 1000 km przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Albanię. Celem jego wyprawy jest zbiórka pieniędzy na pomoc doraźną, na którą zawsze brakuje środków, ktoś potrzebuje leków, butów, letnich ubrań albo po prostu ma ochotę na wielki luksus – dobrą kawę i czekoladę. Każda Wasza wpłata zostanie wykorzystana bezpośrednio na zakupy dla uchodźców.

Odcinki krótkie, po 70 km dziennie, tak by mieć czas na spotkania i rozmowy o wolontariacie i  pomocy uchodźcom (język serbsko chorwacki był mu przed laty dobrze znany).

Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane w całości na doraźną pomoc dla uchodźców wojennych będących pod opieką Fundacji.

Jak pomóc fundacji i sprawić przyjemność Piotrowi?

Wspomóc Fundację Alternata można na kilka sposobów:

Dokonując wpłaty na zbiórce:

 

Wpłacając bezpośrednio na konto Fundacji (przy wpłatach konto, dopisz w tytule słowo "Peace")

  • Konto w PLN 21 1050 1230 1000 0090 8046 9050
  • Konto w Euro 95 1050 1230 1000 0090 8046 9076
  • Konto w USD 74 1050 1230 1000 0090 8160 6197

Bardzo proszę o wpłaty, każda złotówka to realna pomoc dla uchodźców.

Przebieg trasy "Cykling for peace"

Patroni medialni

Piotr Burda

Wolontariusz Fundacji Alternata, narciarz, rowerzysta, dziennikarz i podróżnik. Finiszer "Ultramaratonu rowerowego Wisła 1200 - edycja 2020", uczestnik "Ultramaratonu rowerowego Wschód 2021", najchętniej samotnie kręci kilometry. Zawodowo redaktor naczelny w portalach narty.pl i roweronline.pl.

Dlaczego Bałkany?

Gdy zakończyła się wojna w byłej Jugosławii, wydawało się, że Europie nie grozi kolejny konflikt zbrojny. Potem nadszedł rok 2014 - nie zrobiliśmy nic. Gdy 24 lutego 2022 ponownie zaatakowany został nasz sąsiad Ukraina, wojna stała się "naszą" sprawą. Miliony uchodźców opuściły swoje domy, większość została przyjęta pod polskie dachy.

Zostań sponsorem lub patronem medialnym

Jesteś zainteresowany sponsorowaniem projektu i  /lub objęcia go patronatem medialnym?

Skontaktuj się z nami: [email protected] lub zadzwoń: +48 535  576 380